Ogrzewanie promiennikowe na podczerwień to najbardziej ekonomiczny system ogrzewania, który pozwala na natychmiastowe ogrzanie, bez strat ciepła.
Dostarczenie ciepła do obiektu poprzez emisję fal podczerwieni to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania. Powoduje natychmiastowe ogrzanie docelowej powierzchni bez strat ciepła występującego w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Zasada działania ogrzewania promiennikowego polega na przekazywaniu promieniowania podczerwonego z pomocą fal elektomagnetycznych w kierunku obiektu przeznaczonego do ogrzania. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale jest wyraźnie odczuwalne przez ciało ludzkie oraz wszelkie przedmioty stojące na jego drodze.
Ogrzewane ciało odbiera temperaturę w sposób naturalny a zjawisko to polega na tym, że energia w postaci fali podczerwonej zamieniana jest na energię cieplną.
W ostatnich latach obserwuje się wysoki wzrost zastosowania ogrzewania promiennikowego w obiektach o zróżnicowanym przeznaczeniu np. w przemyśle, obiektach handlowych, sportowych, kościołach.
Pozytywne nastawienie użytkowników do stosowania ogrzewania promiennikowego, wynika z korzystnej kalkulacji kosztów w porównaniu z konkurencyjnymi systemami konwekcyjnymi.
W perspektywie ekonomicznej i energetycznej oznacza to oszczędność nawet ok. 45 – 50% zużycia energii.
Tradycyjne sposoby ogrzewania wykorzystują zasadę konwekcji ciepła generującą wysokie straty energii, zużycie tlenu oraz zanieczyszczają atmosferę spalinami. Kolejną poważną wadą ogrzewania konwekcyjnego jest duży ruch konwekcyjny powietrza, który zanieczyszcza mikroklimat ogrzewanego obiektu pyłem i kurzem.
Przestrzeganie minimalnej odległości między okiem i promiennikiem jest niezbędne, aby zapobiec uszkodzeniu siatkówki o czym mówi norma EN 14255: Pomiar i ocena ekspozycji osób na niespójne promieniowanie; Część 2: Promieniowanie widzialne i podczerwone emitowane przez źródła sztuczne na stanowisku pracy).
W przypadku promieniowania podczerwonego krótkimi falami elektromagnetycznymi "A" używanego przez innych producentów, lampa o mocy 1800 W nie jest szkodliwa dla oka w odległości powyżej 2,70 m.
W przypadku promieniowania podczerwonego średnią falą elektromagnetyczną "B" używanego przez firmę Synerprogetti, lampa o mocy 2000 W nie jest szkodliwa dla oka w odległości powyżej 1,40 m.
*PROMIENIOWANIE "A" - NIEBEZPIECZNE FALE EMITOWANE PRZEZ PROMIENNIKI KONKURENCYJNE Z WYSOKĄ TEMPERATURĄ ODDZIAŁYWANIA NA CIAŁO CZŁOWIEKA
** PROMIENIOWANIE "B" - BEZPIECZNE FALE EMITOWANE PRZEZ PROMIENNIKI SYNER Z TEMPERATURĄ KORZYSTNĄ DLA ORGANIZMU ŻYWEGO (LUDZIE, ZWIERZĘTA)
Promieniowanie krótkofalowe "A" wykorzystywane przez konkurencję jest bardziej przenikające w głąb skóry w porównaniu do promieniowania średnofalowego typu "B" stosowanego w promiennikach Syner mierzone przy takiej samej odległości od lampy promieniującej. Lampa promieniująca wykorzystująca promieniowanie krótką falą elektromagnetyczną działa bardziej drażniąco na skórę, a zatem jest zdecydowanie bardziej uciążliwa i niebezpieczna, tymczasem w przypadku lampy z promieniowaniem średnimi falami elektromagnetycznymi można się do niej zbliżyć nawet na odległość 1,40 m bez narażenia skóry na uszkodzenia. W takiej odległości odczuwa się nadal ciepło, które nie działa drażniąco wręcz przypomina naturalne promieniowanie słoneczne.
W przypadku lampy konkurencyjnej odległość 1,40 m to dystans, który działa drażniąco na skórę człowieka i jest mniej naturalny.
Promienniki Synerprogetti zabezpieczone są stalową siatką, która zapobiega przypadkowemu dotknięciu rozgrzanego urządzenia. Promienniki Syner emitujące promieniowanie falami średnimi osiągają maksymalną temperaturę 600°C, natomiast lampy firm konkurencyjnych wykorzystujące promieniowanie krótkofalowe osiągają temperaturę nawet do 1800°C.
Ta rażąca różnica temperatur sprawia, że lampy konkurencji "parzą". Zewnętrzna temperatura promieniowania lampy Syner zawsze jest bezpieczna. Nasz produkt posiada odpowiednio zaprojektowane szczeliny między lampą i zewnętrzną osłoną oraz kilka otworów wentylacyjnych rozmieszczonych wzdłuż całej obudowy - zamiast cienkiej aluminiowej ścianki stanowiąca obudowę wprowadziliśmy solidną stalową osłonę.
Ekran odbijający – reflektor to kolejny element wyróżniający promienniki Syner od promienników konkurencji.
Przestudiowana i wdrożona nowoczesna geometria reflektora daje większy zakres promieniowania. Oddalając się znacznie od promiennika odczuwa się nadal ciepło. Promienniki konkurencji posiadające zawężoną geometrię stożka nie posiadają tej zalety co zostało przedstawione na poniższym rysunki.